SSC Regional and National Representatives

Regional Vice-Chairs

The Regional Vice-Chairs of the IUCN Species Survival Commission support the Chair's Office of the Species Survival Commission to facilitate efficient engagement and communication between relevant SSC Specialist Group Chairs and members, IUCN members, and national and regional SSC initiatives.

As defined in the Term of References, the Regional Vice-Chairs “will be appointed by the SSC Chair after consultation with the Steering Committee.” 

The Regional Vice-Chairs are nine one for each of the SSC Regions:

Regional Vice-Chair for Africa - Vacant
Regional Vice-Chair for Meso and South America - Gabriela Lichtenstein
Regional Vice-Chair for North America and the Caribbean - Vacant
Regional Vice-Chair for China - Yan Xie
Regional Vice-Chair for West Europe - Jean-Christophe Vié
Regional Vice-Chair for South and East Asia - Mirza Kusrini
Regional Vice-Chair for West Asia - Ehab Eid
Regional Vice-Chair for Oceania - Nunia Thomas
Regional Vice-Chair for East Europe, North and Central Asia - Vacant

SSC Focal Person

Designated SSC Focal Persons to the IUCN National and Regional Committees.

Australia - Andy Sheppard (Principal) 
Australia - James Reyes Biggs (Deputy)
New Zealand - Dan Tompkins
Palestine - Imadeddin Moh'd Albaba
United Arab Emirates - None yet
Kuwait - None yet
Lebanon - None yet
India - Kiran Ramchandra Ranadive
Japan - YOSHIDA, Masahito
Bangladesh - Mohammed Mostafa Feeroz
Republic of Korea - Yong-Shik KIM
Thailand - Chution Savini
VietNam - Le Khac Quyet 
Cambodia - None yet
Nepal - Hemanta Dhakal 
Pakistan - Prof. Zabta Shinwari 
Sri Lanka - Mr. Thushan Kapurusinghe    
Spain - Luis Santiago Cano 
Denmark - Finn Danielsen 
Finland - Sanna Hellström 
France - Philippe Feldmann 
France - Tatin Laurent 
Israel - Simon Nemtzov 
Italy - Franco Andreone 
Poland - Wojciech Solarz 
Russia - Mikhail Fedorovich Bagaturov 
Sweden - Irene Bisang 
Switzerland - Olivier Hasinger 
The Netherlands - Baudewijn Odé 
Turkey - Fitnat Güler Ekmekç 
Hungary - Zoltán Barina  
Hungary - Tamás Müller 
United Kingdom - Jason Michael Hall-Spencer 
United Kingdom - Samantha Bremner-Harrison  
Belize - Marisa Tellez 
Belize - Celso Poot
Dominican Republic - Cristian Marte    
Colombia - José F. González-Maya 
Colombia - Cristina Lopez-Gallego 
Argentina - Mariella Superina 
Costa Rica - Yolanda Matamoros Hidalgo
Brazil - Cristina Yumi Miyaki 
Honduras - Manfredo Alejandro Turcios Casco  
El Salvador - José Gabriel Cerén López 
Mexico - Jesús Sigala 
Paraguay - Jeffrey J. Thompson 
Bolivia - Enzo Aliaga-Rossel 
Chile - Benito Alejandro González 
Ecuador - Sarah Martin Solano 
Perú - Fernando Ángulo 
Panamá - Abel Batista 
Guatemala - Manolo José García Vettorazzi 
Nicaragua - Armando Dans